Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Статистика элементтері |
Мектеп: «Қызылтаң орта мектебі» ММ Мұғалімнің аты – жөні: Шулембаева Гульзат Сериковна |
||
Күні: |
Сынып: 7 |
||
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақ тақырыбы |
Жиілік полигоны |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.6 - таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету; 7.3.3.7 - кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау; |
||
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар жиілік полигонын салатын болады
|
||
Бағалау критерийлері |
Білім алушы берілген мақсатқа жетеді, егер:
|
||
Тілдікмақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаттары: Оқушылар: -абсолютті және салыстырмалы жиіліктерді анықтау жолдарын талқылайды және түсініктеме береді; - жиілік кестесі, жиілік полигоны түрінде берілген жиналған мәліметтерді барлық сыныпқа презентациялайды және берілгендерді жинақтау, жөндеу бойынша ұсыныс жасайды Пәндік лексика және терминология: - таңдама; - жиілік; - абсолютті жиілік; - салыстырмалы жиілік; - жиілік кестесі; - салыстырмалы жиілік кестесі; - берілгендерді жинақтау; - жиілік полигоны.
Жазуға /диалогқа қажетті сөзтіркес: - Мәліметтерді бөлу кестесін құрастыру; - жиілік кестеде мәліметтерді ұсыну; - салыстырмалы жиілік кестеде мәліметтерді ұсыну; - абсолютті жиілікті есептеу үшін, ... санау қажет; салыстырмалы жиілікті есептеу үшін, ... санына ...бөлу қажет |
||
Құндылықтарды дарыту |
Оқи білу, өздік мәлімет жинақтау, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, проблеманы қою және оны шешу, өз жұмысына және өз тобының сапалы нәтижесіне жауап беру, өз уықытын ұйымдастыра білу, сабақтағы ұсыныстарға және көпмәдениеттілікке құрмет көрсету Құндылықтарды дарыту сабақтағы іс-әрекеттердің барлық кезендері барысында енгізіледі. |
||
Бастапқы білім |
Сандық қатардың ауытқу өзгерісін, модасын, медиана және арифметикалық ортасын табу. Диаграммаларды салу және оқу. |
||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі. Жұптарға бөлу (5-минут)
|
«Жаңа жылға тілек» тренинг Оқушылар мұғаліммен бірге шаттық шеңбер құрып, жаңа жылға бір-біріне тілектер тілейді. Мозайка ойыны арқылы лотореяны құрастыру арқылы жұбын табады. Жұптасып отырады. |
Лоторея қиындылары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
(25 – минут)
|
Үй тапсырмасын тексеру. 1. «Сәйкесін тап» ойыны.
Қағаз қиындыларында жазылған анықтамаларды сәйкестендіреді. 2. Жұп мүшелері өз есімдерін жазады да сол бойынша статистикалық мәліметтер кестесін құрастырады. Мысалы:
Осы кезенде оқушыларда келесі дағдылар дамиды: үздіксіз білім алу, сондай-ақ өз және өз жұбының сапасы үшін жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу, сабақтағы әр алуан мәдениеттер мен пікірлерге құрмет сезімін тәрбиелеу
Жаңа сабақ: Жиілік полигоны туралы бейне материал көру.
Анықтама: Буындары абсциссалары түрлі варианталар, ординаталары осы варианталардың абсолюттік жиілігі болатын нүктелерді қосатын сынық сызық абсолюттік жиіліктің полигоны деп аталады.
Абсолюттік жиіліктің полигонын салу алгоритмі:
Анықтама: Буындары абсциссалары әр түрлі варианталар,ординаталары осы варианталардың салыстырмалы жиілігі болатын нүктелерді қосатын сынық сызық салыстырмалы жиіліктің полигоны деп аталады.
Салыстырмалы жиіліктің полигонын салу алгоритмі:
Тапсырмалар: № 1. Әр түсті ойыншықтар жиынтығының 1-суретте берілген абсолюттік жиілігі полигонын қолданып,
1) ойыншықтардың жалпы санын; 2) әр түстегі ойыншықтардың салыстырмалы жиілігін; 3) ойыншықтардың бір түсі екінші түстен қанша артық (кем) екенін табыңдар.
№ 2
Қалыптастырушы бағалау: Математика пәнінен тест жазған 30 оқушының дұрысс жауаптарының саны төменде берілген:
а) мәліметтердің жалпы қатарын құрыңыз; ә) абсолютті және салыстырмалы жиіліктер кестесін толтырыңыз; б) жиіліктер полигонын тұрғызыңыз. Дескриптор: Білім алушы:
|
Bilimland.kz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
10-минут |
Үй тапсырмасы: № 30.7 Рефлексия: Кері байланыс: 1.Мен сабақтың тақырыбын ____________ түсіндім, оны ______________ орындай аламын. 2. Мен __________________ түсінбедім, маған ең қиыны _________________ болды. Бағалау:
|
Үлестірме қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Қызылтаң орта мектебі» ММ
АЛГЕБРА ПӘНІНЕН ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
7-сынып
Тақырыбы: «Жиілік палигоны»
Өткізген: Шулембаева Гульзат Сериковна
2018-2019 оқу жылы
1.Мен сабақтың тақырыбын ____________ түсіндім, оны ______________ орындай аламын.
2. Мен __________________ түсінбедім,
маған ең қиыны _________________ болды.
1.Мен сабақтың тақырыбын ____________ түсіндім, оны ______________ орындай аламын.
2. Мен __________________ түсінбедім,
маған ең қиыны _________________ болды.
1.Мен сабақтың тақырыбын ____________ түсіндім, оны ______________ орындай аламын.
2. Мен __________________ түсінбедім,
маған ең қиыны _________________ болды.
1.Мен сабақтың тақырыбын ____________ түсіндім, оны ______________ орындай аламын.
2. Мен __________________ түсінбедім,
маған ең қиыны _________________ болды.