«Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Қызылтаң ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Кызылтан отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Биология пәнінен 8 сыныпта, Дәрумендер және олардың маңызы туралы ашық сабақ өтті. Өткізген: Биология пәнінің мұғалімі: Конарова Райхан Булатовна

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Дәрумендер және олардың маңызы

Бөлім:

8.1D Қоректену

Педагогтің аты-жөні:

Конарова Райхан Булатовна.

Күні:

 

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: 4                  Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дәрумендер және олардың маңызы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.2.6 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау

8.1.2.7  азық-түлік құрамындағы дәрумендердің мөлшерін  анықтау

Сабақтың мақсаты:.
 

Барлық оқушылар үшін:

Тамақта дәрумендерді сақтау ережелерін анықтайды.

Көпшілік оқушылар үшін:

Дәрумендерді қабылдау және ағза саулығы арасындағы байланысты анықтайды.

Кейбір оқушылар үшін:

Дәрумендер типі мен құрамында дәрумендер бар азық-түлік өнімдерін сипаттайды

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

Өткен сабақты тексеру. 5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

"Жақсы тілек-жан жылуы" оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып психологиялық ахуал тудыру.

Өткен сабақты тексеру

«Менен сұрақ- сенен жауап» әдісімен сұрақ қою арқылы өткен тапсырманы тексеру.

  • Дәрумендер дегеніміз не?
  • Дәрумендер қайда кездеседі?
  • Дәрумендерді ашқан ғалым кім?
  • "Витамин" деген термин қай жылы пайда болды?
  • Дәрумендер суда немесе майда ерігіштігіне байланысты неше топқа бөлінеді.Сипаттама бер?
  • Дәрумендерді шамадан көп пайдалану, ағза үшін зиян, бұны қалай айтамыз?
  • Аспаздық өңдеу кезінде көптеген дәрумендер бұзылып кетеді, мұндай жағдайда не істеу керек?
  • Дәрумендерді қажетсіну қай кезде артады?

"Жақсы тілек-жан жылуы" оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.

 

Жеке жұмыс

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

 

Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

ҚБ мадақтау

 

Биология

8 сынып 

Алматы «Атамұра» 2018.

А.Р. Соловева

Б.Т. Ибраимова

 

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. 

Жаңа сабаққа кіріспе

 

 Ой қозғау. Слаид көру арқылы дәрумендер маңызы туралы айтылады. Оқулықтағы жаңа сабақтың слаид арқылы түсіндіреді                                                                                           Адам ағзасы үшін дәрумендердің маңызы туралы,  тыңдалғаннан кейін жаңа тақырыптың аты, оның мақсаты ашылады.

 

Дескриптор  

 Слаид  көру арқылы

-дәруменнің маңызы біледі.

-дәруменге бай тағам түрлерін ажыратады.

 

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

 «Ойлан, жұптас, бөліс»  әдісі Мәтінмен жұмыс.

Жұптық жұмыс: Төмендегі тапсырмаларды орындайды.

1- тапсырма «Сәйкестендіру»

 Оқушылар алған білімдерін қолданып, дәрумендерді маңызы бойынша сәйкестендіреді.                                                             

Дәрумен

дердің атауы

Майда не суда еритіндер

Өнімдердегі мөлшері

Дәрумен

дердің рөлі

Авитоминоз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1.Сүйек ұлпасына     –       А.Филлохинон  ( К)

2 .Пеллагра    –                    Б.Аскорбин  қышқылы  (С)

3.Қанның ұюына -             В. Ретинол        (А)

4.Қанның түзілуне   –        С.Кальциферол    ( Д)

5.  Қырқұлақ –                     Д.Никотин қышқылы ( РР)

6. Көздің көруіне  –              Е.Цианокобаламин  (В12)

Жауабы:1с;2д;3а;4е;5б;6в.

2- тапсырма  Семантикалық кесте. Оқушылар   дәруменге бай тағам түрін, атауын анықтап, ағзаға әсерін талдайды.

 ІІІ.Кестені  толтырыңдар. Топпен жұмыс

Дәрумен

дердің атауы

Майда не суда еритіндер

Өнімдердегі мөлшері

Дәрумен

дердің рөлі

Авитоминоз

А

майда ериді

1-2 мг

Ағзаның өсуі және дамуы

Ақшам соқыр

Д

майда ериді

2,5мг

Ішек бүрлерінің тамақтан кальций мен фоссфорды сіңіреді

мешел

В1

суда ериді

1,5-2,5 мг

Жүйке жүйесінің қызметінде маңызды рөль атқарады

Бери-бери

С

суда ериді

60-100 мг

Ағзаның  жұқпалы ауруларға қарсы тұруын арттырады.Сүйек пен тістің  берік болуына әсер етеді.

Құрқұлақ

 

Жұппен жұмыс        1- тапсырма «Сәйкестендіру»

 Оқушылар алған білімдерін қолданып, дәрумендерді маңызы бойынша сәйкестендірді.                                                               

 

Тақтаға дұрыс жауабын көрсетіледі. Оқушылар тапсырмаларын ауыстырып, бірін бірі тақтадағы дұрыс жауаппен тексерді.

Дескриптор                                                                                         -дәруменнің адам ағзасына әсерін анықтады.      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұппен жұмыс                     2- тапсырма 

 Семантикалық кесте. Оқушылар   дәруменге бай тағам түрін, атауын анықтап, ағзаға әсерін талдады.

 

 

ІІІ. Топпен жұмыс. Кестені  толтырады.

Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды

 

ҚБ:«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі.

ҚБ«Бағдаршам»  

Дескриптор      

-дәрумендердің химиялық атауы

ҚБ:«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі.

ҚБ«Бағдаршам»  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор      

-дәрумендердің химиялық атауы

ҚБ:«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі.

ҚБ«Бағдаршам»  

 

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс барысы

 

 

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.

"Табыс баспалдағы"                                         - «Мен барлығын түсіндім және басқаларға түсіндіре аламын»                                                       

- «Мен барлығын түсіндім»

- «Маған әлі де түсініксіз нәрселер бар»

«Табыс баспалдағы»

Оқушылар стикерлерге жазып  береді.

«Табыс баспалдағы»

  - «Мен барлығын түсіндім және басқаларға түсіндіре аламын»                                                       

- «Мен барлығын түсіндім»

- «Маған әлі де түсініксіз нәрселер бар»

 

 

Жаңартылған күні: 02.12.2021 22:38
Құрылған күні: 02.12.2021 22:38

Текст